banner

GNLU Internal Committees

GNLU Internal Committees

Sr. No. Committee Composition Designation
1.        Admission Committee 1. Registrar Convenor
2. GOSWAMI, Sushil Mr Co-Convenor
3. DAVE, Rajesh N. Mr Member
4. JADAV, Sachin R. Mr Member Secretary
2.        Academic Curriculum Committee 1. TYAGI, Divya Dr Convenor
2.      MISHRA, Satya Ranjan Mr Co-Convenor
3.      Girish R. Dr Member
4.      SAKKARNAIKAR, Fakkiresh S. Dr Member
5.        Udayakumara Ramakrishna B.N. Dr Member
6.        GOSWAMI, Heena Ms Member
7 SINGH, Ravindra Kumar Dr (Dean of Faculty and Academic Affairs) Ex-Officio Member
8.      NUNES, William Dr Ex-Officio Member
9.       VIJAY, Bindu Dr Ex-Officio Member
10.     BHATT, Gopal Mr Secretary
3.        Examination Committee 1.           BHAGI, Avinash Mr Convenor
2.           ASTON, Joshua N. Dr Co-Convenor
3.           THAKKAR, Hiteshkumar Dr Member
4. SINGH, Ravindra Kumar Dr (Dean of Faculty and Academic Affairs) Ex-Officio Member
5. Reena S. Ms Secretary
4.        Internal Complaint Committee 1.        UDAPUDI, Shobhalata V. Dr Convenor
2.        MALIK, Aruna Kumar Dr Co-Convenor
3.        (Ms) Shailaja Pillai External Member-Advocate, High Court of Gujarat
4.        VERMA, Asha Dr Member
5.        MANDALIYA, Viralkumar B. Dr Member
6.        KHATRI, Pranav N. Mr Member
7.        VYAS, Avani Ms Member
8.        BHAT, Waseem Ahmad Mr Member- Research Scholar
9.        (Mr) N. Manish Student Member- PG
10.        (Ms) Ruhani Sanghavi Student Member- UG
5.        Gender Sensitisation Committee 1.        VIJAY, Bindu Dr Convenor
2. DAVE, Rajesh N. Mr Co-Convenor
3.        SHARMA, Pratikalpa Ms Member
4.        RAJPUT, Hema Ms Secretary
6.        Legal Service Committee 1.        ANAND, Saurabh Dr Convenor
2. AMBATI, Nageswara Rao Dr Co-Convenor
3.        JAGTAIANI, Palak Ms Member
4.        Legal Cell Coordinator Secretary
7. Library & Literature Resources 1. PARAAMESWARAN, K. Dr Convenor
2. RAJWANSHI, Harsha Ms Co-Convenor
3.        VIJAY, Bindu Dr Member
4.        RABARI, Lagdhir Mr
Secretary



8. Mess Committee 1.        BAJPAI, Soaham Mr Convenor
2.        Marisport A. Mr Co-Convenor
3.        PATEL, Apoorva Ms Member
4.        CHUDASAMA, Sugnesh Dr (Dean, Student's Welfare) Ex-Officio Member
5.        Resident Wardens Ex-Officio Member
6.        SINGH, Vaishali Ms Member Secretary
9. Moot Court & Allied Competition Committee 1.        Girish R. Dr Convenor
2. GOSWAMI, Garima Ms Co-Convenor
3.        JAGTAIANI, Palak Ms Member
       

10. Internship & Placement & Alumni Committee 1.        BUCH, Nidhi Dr  Convenor
2.        SAKKARNAIKAR, Fakkiresh S. Dr Co-Convenor (LLM & Alumni)
3. PANDYA, Viral Dr Co-Convenor (MBA)
4. CHAUDHARY, Mahesh Dr Member
5.        RAJWANSHI, Harsha Ms Member
6.        DAVE, Nimesh Mr Secretary
11. News Letter Committee 1.        PANDEY, Niyati Ms Convenor
2.        SINGH, Tarun Mr Co-Convenor
     
12. Awards, Scholarships & Exchange Committee 1.        TOMAR, Anjani Singh Dr Convenor
2.        KHAIRE, Deesha Dr Co-Convenor
3.        CHAUDHARY, Mahesh Dr Member
4.        PATEL, Jatin Mr Secretary
13. Sports Committee 1.           CHUDASAMA, Sugnesh Dr (Dean, Student's Welfare) Convenor
2.           JAGTAIANI, Palak Ms Co-Convenor
3.          PANDEY, Niyati Ms Member
4. SINGH, Tarun Mr Member
5. SONI, Vishal Mr Member Secretary
6.           Resident Wardens Ex-Officio Member
14. Staff Welfare and Staff Orientation Committee 1.        GOSWAMI, Sushil Mr  Convenor
2.        JAGTAIANI, Palak Ms Co-Convenor
3.        CHAWDA, Bharat Mr Member Secretary
15. Student Disciplinary Committee 1.        GOSWAMI, Garima Ms Convenor
2. BUCH, Nidhi Dr   Member
3.        DEOGAONKAR, Anant Mr Member
4. Jagadeesh Chandra TG Dr Member
5. BHAT, Waseem Ahmad Mr Member
6. PATEL, Jatin Mr Secretary
16. Students Activities Committee 1.        VERMA, Asha Dr Convenor
2.        KHAIRE, Deesha Dr Co-Convenor
3. PANDEY, Niyati Ms Member
4.        CHUDASAMA, Sugnesh Dr (Dean, Student's Welfare) Ex-Officio Member
5.        BAJPAI, Soaham Mr Member
6.        PRAJAPATI, Girishkumar I. Mr
Member
       

   

17. Competitive Examination Guidance Committee 1.        THAKKAR, Hiteshkumar Dr    Convenor
2. Marisport A. Mr Co-Convenor
3. VYAS, Nayan U. Mr 
Secretary
     

18. GNLU Campus Development Committee 1.        Director Chairman
2.        Registrar Co-Chair
3.        A representative of Architect Member
4.     A representative of all Contractor Member
5.     CHUDASAMA, Sugnesh Dr (Dean, Student's Welfare) Member
6.     PARIKH, Hardik H. Dr Member
7.     DAVE, Rajesh N. Mr Member
8.     PRAJAPATI, Kalpesh B. Mr Member
9.     CHAUHAN, Mayur Mr Member
    

19. Procurement & Assets Disposal Committee 1. SHAIKH, Mobin Dr Convener
2. Thomas Mathew Dr Member
3. PRAJAPATI, Kalpesh B. Mr Member
4. CHAWDA, Bharatkumar Secretary to the Procurement & Disposal Committee
20. SW & GRC 1.        CHUDASAMA, Sugnesh Dr (Dean, Student's Welfare) Convenor
2. ASTON, Joshua N. Dr Co-Convenor
3.        MISHRA, Mradul Mr Member
4.        PATEL, Apoorva Ms Member
5.        GELOT, Manisha Ms
Secretary
       

       

21. Legal History Museum 1.        MULCHANDANI, Richa Dr Convenor
2. BASKEY, Prabhavati K. Sabyasachi Mrs  Co-Convenor
3.        PARAAMESWARAN, K. Dr Member
4.        CHRISTY, Amilie Ms Secretary
22. Debate Committee 1.        CHAUDHARY, Sanjeev Kumar Mr Convenor
2.        SWAIKA, Deepika Ms Co-Convenor
3. DUBE, Pratime Ms Member



23. Model United Nations Committee 1.        NUNES, William Dr Convenor
2.        MALIK, Aruna Kumar Dr Co-Convenor
3.        PATEL, Nirmal Mr Secretary
24. Legal Incubation Committee 1.        PANDYA, Viral Dr Convenor
2.        AMBATI, Nageswara Rao Dr Co-Convenor
3.        GOSWAMI, Heena Ms Member
4.        GUPTA, Kalpeshkumar L. Dr Member Secretary
25. Internal Audit Committee 1.        MISHRA, Satya Ranjan Mr Convenor
2.        PARIKH, Hardik H. Dr Co-Convenor
3.        RAJWANSHI, Harsha Ms Member
4.        BUCH, Malav M. Mr Member Secretary
26. Digital Media & Press 1.        TRIVEDI, Nisha Ms Convenor
2.        THAKUR, Santoshkumar D. Mr Co-Convenor
3.        TRIVEDI, Hetvi Ms Member Secretary
27. GNLU Committee for Persons with Disabilities 1.        AMBATI, Nageswara Rao Dr Convenor
2.        Marisport A. Mr Co-Convenor
3.        PARMAR, Pravin Mr Secretary
28. Research & Publication Division 1.        NAGAR, Ranita Dr (Dean, Research) Convenor
2.        GANDHI, Vikas Dr (Dean, Extension) Co-Convenor
3.        PANDYA, Viral Dr Member
4.        BAJPAI, Soaham Mr Member
5.        SINGH, Ravindra Kumar Dr (Dean, Academic Affairs) Ex-Officio Member
6.        PANDYA, Rahul Mr Secretary
29. Extension Division 1.        GANDHI, Vikas Dr (Dean, Extension) Convenor
2.        SAKKARNAIKAR, Fakkiresh S. Dr Co-Convenor (Online Programmes)
3. DEOGAONKAR, Anant Mr Member
4. PANDEY, Aparna Ms Member
5. PATEL, Divyesh C. Mr Secretary
30. Training Division 1.        GORI, Saira Dr (Dean, Training) Convenor
2.        CHAUDHARY, Mahesh Dr Co-Convenor
3.        SWAIKA, Deepika Ms Member
4.        SHARMA, Shashibhushan Mr Member
5.       THAKKAR, Riteshbhai N. Mr
Secretary
       

31. Centre for Post-Graduate Legal Studies (CPGLS) 1.        SINGH, Ravindra Kumar Dr (Dean, Academic Affairs) Convenor
2.        Udayakumara Ramakrishna B.N. Dr Co-Convenor
3.        TOMAR, Anjani Singh Dr Member
4.        BHAGI, Avinash Mr Member



32. PG Council for MBA Programme 1.        MISHRA, Satya Ranjan Mr Convenor
2.        PANDYA, Viral Dr Co-Convenor
3.        NAGAR, Ranita Dr Member
4.        TOMAR, Anjani Singh Dr Member
5.        Thomas Mathew Dr (Registrar) Ex-Officio Member
6.        SINGH, Ravindra Kumar Dr (Dean, Academic Affairs) Ex-Officio Member
      

33. Ph. D Committee 1.        UDAPUDI, Shobhalata V. Dr Convenor
2.        VIJAY, Bindu Dr Co-Convenor
3.        Reena S. Ms Member
4.        VYAS, Nayan U. Mr Secretary
34. Committee for Recruitment, Probation and Promotion affairs 1.        Thomas Mathew Dr (Registrar) Convenor
2.        SINGH, Ravindra Kumar Dr (Dean, Academic Affairs) Co-Convenor
3.        BISWAL, Mamata Dr Member
4.        PANDYA, Viral Dr Member
5. GOSWAMI, Sushil Mr Member
6. BUCH, Malav M. Mr Secretary
35. Performance Committee 1.        BISWAL, Mamata Dr Convenor
2.        PARAAMESWARAN, K. Dr Co-Convenor
3.        TRIVEDI, Nisha Ms Member Secretary
36. GNLU Internal Quality Assurance Cell (IQAC) 1.        PATEL, Bimal N. Dr Chairperson
2.        Thomas Mathew Dr Director/Coordinator
3.        (Mr) Gopinath Amin Member
4.        SINGH, Ravindra Kumar Dr Member
5.        NAGAR, Ranita Dr Member
6.        GORI, Saira Dr Member
7.        GANDHI, Vikas Dr Member
8.        GOSWAMI, Sushil Mr Member
9.        ASTON, Joshua N. Dr Member
10.        RAJWANSHI, Harsha Ms Member
11.        PRAJAPATI, Kalpesh B. Mr Member
12.        RABARI, Lagdhir Mr Member
13.        (Mr) Pradeep K. Malik Adjunct Professor,
School of Liberal Studies,
Pandit Deendayal Petroleum
University,
Gandhinagar
Member
14.        (Mr) Nisarg Desai
Student Alumni & Advocate,
High Court of Gujarat.
Member
  • All the policy/administrative recommendation(s) of a committee/council/division shall be routed through the Registrar to the Director for consideration and implementation following the due procedure.
  • Committee should meet at least once in a month or as and when required.
  • Minutes of Meeting should be maintained by each Committee/Council/Division in printed form and must be sent to Registrar/Dean/Director for further consideration/approval, as applicable/required.
  • Committee/Council/Division shall submit a copy of the Minutes of Meetings to the Registrar office for records.
  • This Committee list will come into force with immediate effect i.e. 15/09/2017 and will be in existence for a period of one year.
  • Future vacancy in any committee shall be filled and notified as and when required.